středa, 04 leden 2017 11:42

Sekretář, na kterém psal paměti národa František Palacký

       

 

Při své práci se setkávám s zajímavými historickými předměty a jejich současnými majiteli, kteří jsou potomci těch původních majitelů a tak dál….Osudy našich předků nebo jejich starožitnosti, které byly jejich součástí jsou kolikrát velmi zajímavé. V létě se na mě obrátil potomek Františka Palackého, který je mimo jiné shodou okolností mým přítelem již od mých mladických let, abych se ujal zase jedné starožitnosti, jako už po několikáté v minulých letech. Na zámek Maleč, kde působil František Ladislav Rieger a František Palacký, jezdím pravidelně a naší prací pomáháme s budováním budoucí expozice našich již zmíněných obroditelů.

 

              

            

 

Tentokrát jsme dostali do práce extra kousek – renesanční sekretář mimořádného zpracování. Intarsie skládané do obrazců architektury s vypracovanou perspektivou a detailně zpracované figury. No prostě nádhera. Dalším překvapením pro nás bylo uspořádání vnitřní části. Četnost zásuvek, tajné schránky a jejich zpracování, spíše naznačovalo období klasicismu, a proto jsme se obrátili na historičku umění z památkového úřadu, která je specialistkou v oboru. Společně jsme zjistili, že sekretář pochází z renesanční doby, ale že vnitřní část sekretáře byla vyrobena v době klasicismu, a v této době byl tento kus nábytku zmodernizován, asi upraven k potřebám tehdejší doby. Takovéto úpravy v průběhu času byly poměrně časté a nábytek tak plně sloužil po celé generace. Při takovýchto opravách je pro nás jistým vzrušením, kdo všechno mohl různé starožitnosti užívat, jak a komu mohly sloužit. V případě našeho sekretáře jsou naše pocity ještě umocněny při představě, že u něho psal paměti národa František Palacký a následně František Ladislav Rieger. Naše práce je prováděna s velkou úctou nejen k původním uživatelům, původním nebo současným majitelům, ale též k řemeslníkům, kteří tyto skvosty vyráběli. Jsme též hrdi na to, že můžeme takovéto nádherné starožitnosti opravovat a vracet jim jejich původní krásu a lesk. A tím může jejich historie dále pokračovat.

 

               

               

             

 

V průběhu práce nás v v atelieru navštívili tvůrci pořadu toulavá kamera paní Toušlová a pan Maršál, kteří o daném starožitném kousku natočili reportáž, kterou můžete shlédnout zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/216562221500048/video/506856

 

S mottem „Važme si odkazu našich předků“

David Fiala