O firmě a tradicích

 

 


Tradice restaurování rodiny Fialů se datuje již od roku 1907.

Josef Fiala, narozen 1882, který byl absolventem Císařské akademie výtvarného umění a žákem Vojtěcha Hynaise, se věnoval kromě své vlastní výtvarné tvorby též restaurování maleb a freskových výmaleb. První profesní restaurátorská práce v roce 1907 byla pod vedením profesora Vojtěcha Hynaise a ostatních jeho žáků pod záštitou Akademie. Jednalo se o restaurování nástěnných fresek kopule a stropu v chrámu sv.Mikuláše na Staroměstském náměstí, kterou namaloval Kosma Damian Assam.

Malbě a restaurování se věnoval celý svůj život až do padesátých let, kdy pod tlakem tehdejšího režimu byl nucen svou činnost utlumit a zájmově  se pak věnoval jen své vlastní tvorbě. V roce 1963 Josef Fiala umírá a profese rodiny Fialů se na několik dlouhých let přerušuje.

 

Po obnovené demokracii počátkem 90.let pravnuk David Fiala jako vystudovaný restaurátor zakládá v roce 1991 Restaurátorský atelier.

Navazuje tak po dlouhé stagnaci na restaurátorsko-výtvarnou tradici jeho předka. Zprvu jako samostatně pracující se ujímá malých, nepříliš významných zakázek. Postupem času kvalitou odvedené práce a péčí o své zákazníky, se atelier začíná rozrůstat o další spolupracovníky. V průběhu asi deseti let se Atelier Fiala stává stabilní firmou, která stále rozšiřuje provoz ve svém sídle ve starém Braníku, otevírá showroom na Arbesově náměstí a na Krčské třídě. Následně pak pobočku svého provozu ve Vysočanech.

 

 

 

Začátkem nového tisíciletí se firma transformuje na společnost s ručením omezeným a začíná přibírat další příbuzné obory.

Fialovy ateliery si stále více upevňují pozici na trhu ve svém oboru a stávají se dominantní firmou se stabilním kolektivem. Společnost se uchází o významné zakázky jako například císařský nábytek pro zámek Schőnbrunn a Hofburg, Úřad vlády, senát či Pražský hrad, arcibiskupství v pražské a olomoucké, zámky, hrady, muzea, galerie a katedrály.

Největší zákaznická základna ovšem představuje soukromý sektor. Rozmach firmy byl ovšem částečně utlumen hospodářskou krizí okolo roku 2006. Naše komodita je přeci jen jakousi nadstavbou a instituce i soukromníci přece jen své      investice v tomto období a v tomto oboru omezili. Naše firma se tedy musela rychle přizpůsobit situaci a provoz zredukovat. Tuto situaci s odstupem času hodnotíme jako pozitivní a jak se říká

„Všechno špatné je pro něco dobré“.

Jako stabilní firma tuto krizi úspěšně přečkali a tím se nám otevřel trh s minimální konkurencí. Více jsme též začali dbát na budování vztahu se zákazníkem a dalších doprovodných službách. Firmu jsme tedy dále nezvětšovali, ale stále se snažíme zkvalitňovat naše služby a více rozvíjet příbuzné obory.

 

Proto jsme v roce 2013 otevřeli Dům umění v bývalé Chvalské tvrzi v Praze 9 v Horních Počernicích.

 

Začali jsme se též věnovat kromě výtvarného umění historického, umění současnému. Vybudovali jsme výstavní sál, kde pořádáme výstavy a založili jsme nadační fond na podporu začínajícím výtvarníkům.

 

David Fiala opět obnovil rodinnou značku Atelier - Fiala již před čtvrt stoletím a velmi dbá, aby jeho jméno bylo dobrou značkou i do budoucna.

 

S mottem

„Važte si odkazu našich předků“

David Fiala

 

 

 __________________________________________________

 

David Fiala

jednatel

David se narodil v roce 1969 v Praze. Vystudoval Střední odbornou školu - obor restaurátorství. Má dvě děti - dospělého syna studujícího na Akademii výtvarného umění a dceru navštěvující základní školu.

 

 

Zuzana Háková

vedoucí kanceláře (administrativa)

Zuzana se narodila roku 1981 v Praze. Vystudovala Střední školu obchodu a služeb. Ve firmě je od roku 2007. Je vdaná a má syna.

 

 

Mgr. Art. Peter Kollár

hlavní restaurátor - vedoucí dílenského provozu

Peter se narodil v roce 1977 v Košicích.Vystudoval Vysokou školu výtvarného umění v Bratislavě. Než se roku 2003 přidal k našemu kolektivu, restauroval nábytek v rodinné firmě na Slovensku.  Specializuje se na restaurování obrazů. Je ženatý, má 2 syny.

 

 

Hans Šíra

restaurátor - specialista

Hans se narodil v roce 1982 v Zurichu. Vystudoval Vyšší odbornou školu - obor restaurování nábytku. Ve firmě je od roku 2013. Specializuje se na polychromie a zlacení. Má syna.

 

 

 

Ing. Tomáš Surovček

restaurátor - specialista

Tomáš se narodil v roce 1986 v Bojnici. Vystudoval Dřevařskou fakulu Zvolen. Ve firmě zaměstnán od roku 2015. Specializuje se na restaurování rámů a užitkového umění a jeho práce je mu koníčkem. Tomáš je ženatý.

 

 

 

Martin Ďurčík

restaurátor - specialista

Martin je narozený v roce 1970 v Praze. Vystudoval Střední odborné učiliště strojírenské ČKD - dřevomodelář. Ve firmě zaměstnán od roku 2013. Specializuje se na intarsie a inkrustace. Martin je ženatý a má 2 syny.

 

 

Petr Faster

restaurátor - specialista

Petr se narodil v roce 1994 v Praze. Vystudoval Střední školu Zlíchov - obor umělecký truhlář. Ve firmě zaměstnán od roku 2015.

 

 

 

 

                                 

O nás