Háková Zuzana

Háková Zuzana

 
Státní podnik Chronometra s.p. dostal v roce 1949 v dobách nového politického vedení zadání k výrobě nových náramkových hodinek. "Socialistické" hodinky musely být stejně tak dobré, jako ty švýcarské "kapitalistické". Vývoj hodinového strojku trval celých 5 let, kdy byl v roce 1954 vyroben první prototyp. Sériová výroba pak byla zahájena v roce 1957.
                    IMG 2402menší  IMG 2401menší
 
V dobách "socialismu" bylo vše tak trochu na dlouhé lokte, ale pravdou je, že vznikly hodinky, které se opravdu mohly rovnat těm nejlepším a začaly být uznávané na celém světě. Po nechvalné privatizaci v roce 1990 začal podnik Chronometra s.p. chátrat, až v roce 1994 ukončil výrobu a následně byla slavná značka PRIM zapomenuta.
 
                    menší  menšíJPG
 
Značka PRIM byla v roce 2001 zakoupena zahraničním vlastníkem, ale to už je jiný příběh....
úterý, 08 listopad 2022 13:47

Tradice zavazuje

                                              1 polovina katalog fiialamenší

Letos je to již 30 let co jsem v roce 1992 obnovil staro-novou firmu v oboru restaurování umělecko-řemeslných historických artefaktů. Tímto jsem po dlouhé stagnaci a díky nemožnosti podnikat v minulém režimu navázal na dnes již 115letou tradici, která se datuje od roku 1907.

Bylo zcela logické, že firma se bude jmenovat tradičně podle jména naší rodiny. Ovšem s tím jsem si musel převzít i závazek nejen ke svým zákazníkům, ale hlavně k tomu jménu.

Nikdy jsem si nemohl dovolit odvést práci nedokonalou, a tím jméno naší rodiny znevážit. S odstupem času ale musím říct, že právě to jméno, neboli má úcta k mým předkům a tradicím mě profesně vedla tak, že se po třech dekádách působnosti mé firmy nemusím za nic stydět. Nyní jsem rád, že Atelier Fiala nese právě naše jméno a možná i pro to jméno bylo větší odhodlání překonávat překážky, které se stavěly do cesty.

Tři desítky let nám utekly jako voda a já jsem hrdý na náš tým špičkových restaurátorů a na firmu, která si za svou dobu vybudovala pevné místo na trhu a to též díky našim zákazníkům, bez kterých bychom nemohli zachraňovat historii. Těm patří největší díky, že jsme tu s vámi již 30 let.

Nyní se snažím vést i své dvě děti, aby si vážily svého jména a nyní i v budoucnu mu svými činy nedělali ostudu, ale naopak, aby to vnímaly jako jakýsi závazek.

S mottem „Važme si odkazu našich předků“

David Fiala

 
...je mediálně, ale i odbornou veřejností velmi sledovaná. Rozsáhlé opravy však neuniknou pozornosti ani laitské veřejnosti. Proto investoři uspořádali den otevřených dveří pro zájemce o tuto zajímavou stavbu z období "Brutalismu" ze 70.let.
 
IMG 3830  IMG 0336
 
Odborná veřejnost pak též mohla posoudit velmi citlivou rekonstrukci se zachováním veškerých dobových atributů a autorských detailů, a to díky přístupu současných majitelů.
 
         IMG 5357  IMG 5354
 
Naším úkolem bylo zrekonstruovat veškeré umělecké prvky, které byly součástí původního mobiliáře. Jednalo se o soliterní výzdobu v podobě soch z masivních kmenů jilmového masivu od výtvarníka Miroslava Hejného, dále pak obkladovou stěnu od Josefa Klimeše a částí nejobsáhlejší pak byl dřevěný obklad stropu s cechovními znaky v modernistickém pojetí od výtvarníka Čestmíra Kafky. Při naší práci obnovy této památky ze 70.let jsme mohli pozorovat důvtip a vize výtvarníků, kteří byli v dané normalizační době soustředěni v tehdejších "uměleckých řemeslech", a že přes všechny útrapy minulého režimu mohly vzniknout nádherné umělecké skvosty. S veškerou úctou k těmto výtvarníkům jsme postupovali v této obnově a jsme rádi, že jsme se na této práci mohli podílet.
 
      IMG 5361  IMG 5376
 
Největší dík však patří současným majitelům a investorům, kteří spolu s námi zachraňují uměleckou tvorbu, též pro další generace. Ne v každém případě různých rekonstrukcí se tak děje.
 
Bez nadšení a lásky k umění či historii by to nešlo.

     1 obrazmenší  2 stul menší

 

O těchto úvahách jsem napsal již mnoho článků a polemik, ale v dnešní době řekl bych, že to platí dvojnásobně. Historické předměty prověřené časem v mnoha případech staletími, které se až do současnosti zachovaly, rozhodně na své ceně neztrácí a o výtvarném umění ani nemluvě. Rád Vám pomohu vybrat kvalitní starožitnost nebo umělecké dílo, ať jako hodnotný solitér nebo investiční příležitost, a náš tým zkušených restaurátorů Vám jej uvede do reprezentativního stavu jako ve své době.

 

     2 obrazmenší   sofa 1menší

 

Jsme tu od toho, abychom zachraňovali historii v artefaktech a též její hodnotu pro Vás a pro další generace – neváhejte nás kontaktovat (konzultace zdarma).

David Fiala a náš tým

 

   OBRAZ1rizly    sofa

pátek, 24 červen 2022 12:34

Akademický titul po 115 letech

 

IMG 6068  IMG 7621

 

Asi jako každý otec jsem hrdý na svého syna Matouše, že vystudoval AVU a navázal tak na jeho prapradědečka akademického malíře, který stejnou školu vystudoval ještě za císaře pána. Přestože výtvarné umění prochází celou naší rodinou, tak je faktem, že získaný Matoušův diplom se vrací do naší rodiny po 115 letech.

Gratuluji a přeji mu hodně výtvarného štěstí.

David Fiala

                    IMG 5993  IMG 6051

                    IMG 5965 IMG 6055

 

úterý, 21 červen 2022 11:47

Diplomanti na pražském AVU

                          IMG 4216    IMG 4253upr

Vernisáž svých výtvarných prací ukončují diplomanti svou etapu života a šestileté studium umění. Rozmanité vidění světa skrze umění mě nutilo k zamyšlení. Vnímat danou expozici a proniknout do vidění, myšlenek a emocí výtvarníka či naopak nepochopit a beznadějně nenaleznout. Nezáleží však jen jak divák hodnotí, ale že v každém díle je část autora, jeho vlastních myšlenek bez ohledu na hodnotitele.

Studentům po převzetí diplomu pak ale začíná další škola, jak se po výtvarné stránce dále prosadit.

Tak přejeme hodně štěstí.

                     IMG 4220   IMG 4259

 

                     IMG 4261  IMG 4255

 

                     IMG 4223  IMG 4257

Strana 1 z 20