Sofa, styl Louis Phillippe, r.1880

Sofa převzata od zákazníka k renovaci byla ve velmi špatném stavu. Nový majitel historického domu ji objevil mezi harampádím na půdě, kde bez povšimnutí ležela bezmála jedno století. Budova též nebyla v dobrém stavu a tak na ní občas zatékalo a hlodavci se na ní též značně podepsali. Po důkladné prohlídce jsme konstatovali, že investice do daného kusu je neefektivní a zákazníkovi jsme navrhli, aby si raději zakoupil již zrenovovanou obdobnou sofu.

Bylo nám vysvětleno, že je to pouze jediný kus z původního vybavení historického domu který se „zachoval“ a tak, jak chce vrátit budově svou původní krásu, tak chce aby se i původní kus nábytku ve své kráse vrátil zpět na místo bez ohledu na výslednou cenu. Jeho přání jsme respektovali a pustili se do práce.

Nejprve jsme sofu zdokumentovali a následně demontovali původní čalounické grunty. Konstrukce a jednotlivé dílce se popsali a rozebrali na samostatné části, které byly asanovány a následně petrifikovány pro zpevnění dřevní hmoty. Zrevidovali a zpevnili jsme konstrukční spoje. Cásti chybející a zdevastované jsme doplnili shodným materiálem. Výroba probíhala puvodní technikou za použití dobových materiálu. Následovalo klížení celé konstrukce. Byly odstraneny puvodní nátery, opraveny a doplneny nákližky, dýhy a orechový masiv, tmelení, vybrušování a príprava pro novou šelakovou polituru. Vrcholnou prací pro restaurátora je pak naleštování šelakové politury do vysokého lesku. Po dokoncení se práce ujímá calouník, který postupuje presne podle zdokumentované práce predchozích mistru a za použití dobových materiálu puvodní technikou vyrobí calounický grunt. Finální prací je pak potažení sofy dobovou potahovou látkou.