pondělí, 31 červenec 2017 14:00

Architekt – slavnější dnes než ve své době

V našem restaurátorském atelieru se nábytek k renovaci od architekta Jindřicha Halabaly objevuje poměrně často. Já se této skutečnosti vůbec nedivím. Vždyť produkce z 20.- 30. let Uměleckoprůmyslových závodů Brno byla nadčasová, moderní a s vysokou užitnou hodnotou.

Jindřich Halabala (1903 – 1978) se vyučil v otcově dílně v moravských Koryčanech a následně studoval na odborné škole ve Valašském Meziříčí a u profesora Janáka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po ukončení studií v roce 1928 nastoupil do UP závodů, kde zastával vícero rolí. Kromě vedoucího prodejen odpovídal za skladbu výrobního sortimentu a též nábytek navrhoval. Po dvou letech se stal hlavním architektem a věnoval se též propagaci celé firmy, která neměla ve svém oboru konkurenci. UP závody se staly progresivním podnikem, ať už ve zpracování nábytku a doplňků, tak v kultivovaném způsobu prezentace.

 

 

Halabalovy návrhy se opíraly o ideu funkcionalismu tak, aby nový styl v bydlení byl praktický, pohodlný a krásný. Navrhoval veškerý sortiment i v dobách kdy se stal náměstkem ředitele celé firmy.

Produkce UP závodů byla tak úspěšná, že firma měla 17 prodejen jen po Československu a nábytek jste mohli vidět téměř v každé druhé domácnosti.

Po roce 1946, kdy byly UP závody znárodněny, avšak věci nabraly jiný směr. V roce 1948 byly k UP připojeny další nábytkářské podniky, přičemž se od nich očekávala masová produkce. Halabala si uvědomil úpadek péče o bytovou kulturu a po marné snaze prosazovat nové návrhy, se Halabala zaměřil na výuku a působil jako profesor na vysoké škole v Košicích a později ve Zvolenu.

V současnosti se Halabalův nábytek stává stejně populární jako kdysi, možná ještě více, s puncem starožitnosti. Přestože některým návrhům bude již bezmála 100 let, jsou stále moderní a nadčasové a patří k dlouhodobě vyhledávaným kouskům mezi sběrateli i fanoušky designu.

 

 

 

 

Nahlédněte do naší prodejní galerie http://eshop.atelier-fiala.cz/ kde máme naší nabídku od Jindřicha Halabaly.

 

S mottem „je umění umět“

David Fiala